Ross Memorial Hospital - Kawartha Lakes
page title bg2 images

James Ross Awards of Excellence Recipients

2018 Recipients

Champions of Change

Dayna Thoburn
Mindy Young

Respectful Communicator

Shelly Clayton
John Dettman
Melissa Gibson
Flora McMullen

Committed to the Team

Terri Readman
Daron Ham
Jennifer Burns-West
Tim O'Sullivan
Kim Kydd
Rachel Brown
Ruth Hopkins
Paul Davies
Kolbi Farr
Cindy Turner
Volunteers in the Eye Suite & OR Day Surgery

Dedicated to Excellence

Leanne Harding
Sharon Connell
Jaclyn Truckle
Karen Farewell
Christina Richard
Brad Malcolm
Lisa Knoester
Craig McKee
Jim Greer
Theressa Barnett
Madalena Paterson
Christine Siefert
Jennifer Alldred
Paul Morasse
Sheila Gayfer
Security Team

2017 Recipients

Champions of Change

Dr. Gabriel Chan
Dr. Jeremy Jones

Respectful Communicator

Shawn Lacey

Committed to the Team

Jennifer Perdue
Dr. Ali Al-Beer
Dr. Charles Noronha
Dr. Farid Guirguis
Rosemary Wright

Dedicated to Excellence

Vera Buckingham
Lesley Campbell
Della Hare
Catherine Moore
Emily George
Sheila Moloney

2016 Recipients

Champions of Change

Dr. Michael Francis
Gail Kennedy

Respectful Communicator

Ann Marie Young
Tracy Mann
Jodi Dunn

Committed to the Team

Colleen Patton
Dawn McNeil
Kevin Sawka
Kathleen Kenning

Dedicated to Excellence

Natalie LaMantia
Steve Lofkrantz
Meredith Dando
Jackie Judson
Dr. Bharat Chawla

2015 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Cheryl Little
Support - Dave Moose
Administrative - Tracy Dunn
Paramedical - Alison Rees
Auxiliary - Karen Simser
Physician - Dr. Merv Stone

Team Award

Surgical Program

Community Award

LeeAnn Eastman - CMHA Hospital to Home program

2014 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Des Meenan
Support - Doug Henry
Administrative - Sue Randell
Paramedical - Pam Scholey
Auxiliary - John Albin
Physician - Dr. Ghargi Bhatia

Team Award

Medical Unit

Community Award

Kawartha Lakes Health Care Initiative

2013 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Cindy O'Neill
Support - Terry Jordan
Administrative - Lisa Green
Paramedical - Sue Evans
Auxiliary - Margaret Keenan
Physician - Dr. Brent MacMillan

Team Award

Clinical Educators

Community Award

Community Care Access Centre Care Coordinators

2012 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Ruth-Anne Atkinson-Clements
Support - Daron Ham
Administrative - Susan Beddows
Paramedical - Jackie Medd
Auxiliary - Jim Young
Physician - Dr. Rob Drury

Team Award

Mental Health Team

Community Award

IODE Blythe Chapter

2011 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Carole Follett
Support - Rod Forwell
Administrative - Debbie Farr
Paramedical - Barbara Duguay
Auxiliary - Rosemary Newman
Physician - Dr. Eric Ready

Team Award

Health First Team

Community Awards

Community Care Hospice Kawartha Lakes
Karen Scott, RMH Foundation 

2010 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Linda Egan
Support - Maria Carmen Moose
Administrative - Veronica Nelson
Paramedical - Gail Kennedy
Auxiliary - Denyse Morgan
Physician - Dr. Michael Francis

Team Award

Nutrition Services Team

Community Award

Community Care Transit Volunteers

2009 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Janet Porter
Support - Carol Reddick
Administrative - Ruth Williams
Paramedical - Grace Pineau
Auxiliary - Heather Newman

Team Award

Rehabilitation Therapies Team 

2008 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Merilyn Junkin
Support - Chris English
Administrative - Jodi Dunn
Paramedical - Diane Trafford
Physician - Dr. Les Summers
Auxiliary - Marg McGill

Team Award

Dialysis Department

2007 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Joan Sugden
Support - Dave Lindsay
Administrative - Bart Whitney
Paramedical - Loreen Harris
Physician - Dr. Sheila Mae Young
Auxiliary - Pat Angiers

Team Award

Pharmacy Department 

2006 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Beverlee Groves-Foley          
Support - Glenn Robertson  
Administrative - Pam Druce 
Paramedical - Susan MacDonald 
Physician - Dr. Ralph Manmohansingh

Team Award

Diagnostic Imaging Department (DI) Team. 

2005 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Tracey Wilson
Support - Carol Tait
Administrative category - Marie Squires
Paramedical - Elaine Barry
Physician - Dr. Gordon Lindsay

Team Award

Housekeeping Department Team

2004 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Janice Bradley
Support/Clerical - Brian Eberts
Paramedical - Bryan Hopkins
Physician - Dr Paul Anderson 

Team Award

Stores Team

2003 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Linda Bosiljevac
Support/Clerical - Chris Moses
Paramedical - Jane O’Brien
Physician - Dr. A.E. Lauwers

Team Award

Woman and Child Health Program Team

2002 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Maxine Russell
Support/Clerical - Wanda Goard
Paramedical - Loanne Belanger
Physician - Dr. Maria Cescon

Team Award

Emergency Ambulatory Care Team

2001 Recipients

Individual Awards

RN/RPN - Leanne Harding
Support/Clerical - Denise Ellis
Paramedical - Beverley McMillan
Physician - Dr. Robert Watson

rmh maps and directions

Maps

10 Angeline St. North
Lindsay, ON K9V 4M8
Directions
Floorplans

@RossMemorial

Follow us and stay up to date on news, events and health related issues: